Etapy kŕčových žíl

bolesť nôh s kŕčovými žilami

K dnešnému dňu boli študované všetky príznaky a prejavy kŕčových žíl, z ktorých trpia muži a ženy rôzneho veku. To umožňuje včasnú diagnostiku a liečbu. Ak chcete zistiť, koľko štádií kŕčových žíl existuje, a zistiť, aké zmeny zodpovedajú každej z nich, skúsme ďalej.

Etapy kŕčových žíl dolných končatín

Je mimoriadne dôležité mať podrobné informácie o štádiách kŕčových žíl. To vám umožní prijať preventívne opatrenia a udržať zdravie nôh, vyhnúť sa vážnym problémom. Akékoľvek nepríjemné pocity v dolných končatinách, únava a opuchy môžu byť prvými príznakmi kŕčových žíl v počiatočnom štádiu. Aby sme pochopili, s akou úrovňou problému sa zaoberáme, je potrebné zoznámiť sa s fázami vývoja ochorenia. Existuje niekoľko klasifikácií a štádií kŕčových žíl, z ktorých každá vám umožňuje určiť príznaky ochorenia žíl.

Klasifikácia štádií kŕčových žíl končatín podľa CEAP

Flebológovia na celom svete používajú klasifikáciu CEAP na určenie štádia kŕčových žíl dolných končatín. Rozdeľuje chorobu do 7 štádií:

 • C0 - bez viditeľných známok kŕčových žíl dolných končatín. Počiatočné štádium môže byť charakterizované únavou v nohách, pacient sa sťažuje na kŕče a ťažkosť.
 • C1 - prejav telangiektázie - subkutánna kapilárna sieť, mierne rozšírenie retikulárnych žíl v priemere nie viac ako 2-3 mm. V tomto štádiu kŕčových žíl možno okrem metličkovitých žíl diagnostikovať aj hemodynamické poruchy a iné príznaky žilovej nedostatočnosti. Počiatočné kŕčové žily nevyžadujú chirurgickú intervenciu. Postupy na jeho odstránenie sú čisto kozmetického charakteru.
 • C2 - viditeľné kŕčové žily. V tomto štádiu sú zreteľne viditeľné podkožné žily s priemerom viac ako 3 mm, kŕčové uzliny a hrbolčeky. Chlopňa povrchovej žily nefunguje správne, kvôli čomu je narušená mikrocirkulácia krvi. Ak počiatočná fáza kŕčových žíl nevyžaduje operáciu, potom lekár môže ponúknuť riešenie problému pomocou moderných chirurgických metód.
 • C3 - v tomto štádiu kŕčových žíl sa k viditeľným zmenám na žilách pridáva aj edém končatín. To pravidelne znepokojuje pacienta, vytvára ďalšie nepohodlie pri chôdzi. Často sa v tomto štádiu na liečbu kŕčových žíl dolných končatín používa integrovaný prístup. To zahŕňa dôkladnú diagnostiku, medikamentóznu liečbu, operáciu a dlhodobé pozorovanie odborníka.
 • C4 - môže sa objaviť zmena farby a stenčenie kože, svrbenie, pálenie a v dôsledku toho žilový ekzém. V zóne trofických zmien tkanivá získavajú hnedý odtieň, zapálená oblasť sa môže namočiť a pokryť kôrou. Ak sa takéto kŕčové žily neliečia, môžu viesť k vážnejšiemu štádiu ochorenia. Vo väčšine prípadov nie je venózny ekzém ľahko reverzibilný.
 • C5 - zahojený trofický vred. C6 - otvorený trofický vred. Obe štádiá kŕčových žíl nôh sa prejavujú porušením celistvosti kože a spôsobujú pacientovi neznesiteľné bolesti. Okrem toho peptický vred vedie k všeobecnému zníženiu imunity tela. Pretrvávajúce otvorené rany slúžia ako živná pôda pre rôzne infekcie, ktoré môžu stav zhoršiť. Trofické kŕčové žily nôh sú poslednou fázou, ktorej liečba zahŕňa odstránenie chorej žily. Miestna liečba neprinesie žiadne výsledky.

Malo by byť zrejmé, že nielen kŕčové žily nôh v štádiu C6 môžu spôsobiť peptický vred. Existujú aj iné ochorenia, ktoré sú kľúčovými faktormi pri vzniku trofických vredov. Metódy liečby pre každý konkrétny prípad sú úplne odlišné, preto je mimoriadne dôležité stanoviť presnú diagnózu.

Prvá fáza kŕčových žíl: popis a príznaky

Na oboznámenie sa s štádiami kŕčových žíl dolných končatín na informačné účely sa používa užšia klasifikácia ochorenia.

Kompenzačná fáza, keď sú kŕčové žily najmenej výrazné, je počiatočná fáza, ktorá sa vyznačuje miernym nepohodlím v nohách pri dlhej chôdzi alebo práci, prítomnosťou pavúčích žíl. Stena ciev nemá výraznú deformáciu. Nebezpečenstvo štádia kŕčových žíl spočíva v tom, že choroba je asymptomatická. Vrodené mechanizmy tela na seba berú „nápravu" porúch v žilových cievach a kompenzujú ich plnohodnotnú prácu.

Známky kŕčových žíl v počiatočných štádiách

 • Únava a ťažkosť v nohách;
 • Malý opuch;
 • kŕče;
 • Prítomnosť pavúčích žíl.

Ako zastaviť kŕčové žily v počiatočných štádiách?

Keď sa objavia prvé príznaky, určite sa poraďte s lekárom. Kŕčové žily štádium 1 je kozmetické ochorenie. Ak diagnóza neodhalila iné predpoklady a „zlú" dedičnosť, potom môžeme hovoriť o ľahkej forme ochorenia, spojenej skôr so životným štýlom ako s vážnejšou etiológiou. Riziká môžete minimalizovať aj dodržiavaním jednoduchých odporúčaní pre počiatočné štádium kŕčových žíl:

 • Viesť aktívny životný štýl: beh, chôdza, plávanie atď. ;
 • Nezvyšujte nadváhu;
 • Noste pohodlnú obuv;
 • Vykonajte špeciálne cvičenia pre nohy.

Kŕčové žily 2. fáza: popis a symptómy

Štádium subkompenzácie - kŕčové žily na nohách sa stávajú zreteľnejšími a príznaky sa zintenzívňujú. Pridala sa bolestivá bolesť a časté kŕče. Koža môže získať modrastý odtieň a v mieste výskytu žilových uzlín a hrbolčekov sa objaví pocit pálenia a svrbenia. V tomto štádiu kŕčových žíl sa odporúča minimálne invazívna operácia, EVLT a nosenie kompresných pančúch.

Kŕčové žily 3. fáza: popis a symptómy

Štádium dekompenzácie je poslednou fázou kŕčových žíl, ktorá sa vyznačuje vážnymi poruchami v práci venózneho krvného obehu. Funkcie tela sa nevykonávajú a kompenzačné mechanizmy prestávajú zvládať svoje úlohy.

V tomto štádiu vývoja kŕčových žíl sa objavuje hyperpigmentácia kože, tkanivá nedostávajú dostatok výživy, sú vyčerpané, čo vedie k tvorbe trofických vredov. Žily podliehajú silnej deformácii, môže sa vyvinúť tromboflebitída. V prípade nesprávnej liečby môže kŕčové žily 3. štádia spôsobiť vážnu ranu zdraviu až do nezvratných následkov.

V niektorých zdrojoch sa rozlišujú kŕčové žily 4. stupňa, spravidla to zodpovedá klasifikácii C6. Vo všetkých štádiách vývoja kŕčových žíl by sa mala venovať osobitná pozornosť kvalite procesu liečby. Iba integrovaný prístup dosiahne efektívny výsledok a odstráni nielen symptómy, ale aj príčinu ochorenia.

Ako venotonický prostriedok mnohí odborníci odporúčajú francúzsky liek, ktorý sa osvedčil ako angioprotektívny prostriedok, ktorý zlepšuje krvný obeh a má drenážny účinok na lymfatický systém. Užívanie tabletiek je vhodné nielen v prvých štádiách kŕčových žíl, ale aj v štádiách rehabilitácie po ťažšom priebehu ochorenia. Dávkovanie a čas užívania lieku určuje iba ošetrujúci lekár.