Laserová liečba kŕčových žíl - čo to je, štádiá, prevencia

laserové odstránenie žíl

Kŕčové žily dolných končatín je patológia, ktorá sa vyznačuje kŕčovými žilami, tvorbou uzlín. Toto je jedna z veľmi častých chorôb. Napriek tomu, že metódy liečby kŕčových žíl sa v našej dobe aktívne rozvíjajú, nárast počtu ľudí s touto chorobou je alarmujúci.

Nárast návštev kliník s touto patológiou je spôsobený skutočnosťou, že veľa ľudí má podvýživu (vášeň pre rýchle občerstvenie s rýchlymi sacharidmi a malým množstvom rastlinnej vlákniny), problémy s hormónmi na pozadí nesprávneho fungovania štítnej žľazy , nadobličky na pozadí nepriaznivých podmienok prostredia.

zdravé a choré žily

Tiež veľmi častokŕčové žily sa vyskytujú počas tehotenstva, pre osoby, ktoré sú kvôli špecifikám svojej profesie nútené neustále stáť (riziková skupina - kaderníci, predajcovia).

U žien sa kŕčové žily môžu vyvinúť na pozadí silových zaťažení, ktoré sú pre ne nezvyčajné pri športovaní: napríklad zdvíhanie činky.

Boj s kŕčovými žilami je lepšie neodkladať. A jednou z najprogresívnejších metód liečby je laserové ošetrenie žíl laserom.

Liečba žíl laserom. Čo to je?

Laserová liečba žíl je minimálne invazívna liečebná metóda. Je účinný v boji proti rozšíreným žilám, trofickým vredom na nohách.

Pri liečbe žíl laserom moderní chirurgovia spravidla znamenajúendovenózna (endovazálna) laserová koagulácia alebo obliterácia (EVLK, EVLO), ablácia. Vo svojom jadre sú koagulácia, obliterácia, ablácia v lekárskej praxi jedno a to isté. Pomocou špeciálneho prístroja sa eliminuje reflux krvi v perforujúcich (teda spájaní povrchových a hlbokých ciev) a povrchových žilách a následne fyzikálne vplyvom tepelnej energie dochádza k odtoku krvi do žíl.

Terminologické aspekty!

Ak prejdeme k pojmom, slovo "obliterácia" znamená uzavretie, "ablácia" - zničenie, "koagulácia" - koagulácia. T. jide o rôzne časti komplexu, ktorý spája procesy, ktoré sa vyskytujú s chorými žilami počas liečby.

V praxi to však dopadlo takto: keď chirurg pracuje s laserom, zákrok sa často nazýva „koagulácia" a pri rádiofrekvenčnej liečbe žíl sa často používajú pojmy „obliterácia", „ablácia". V tomto prípade sa namiesto lasera používa zariadenie s rádiofrekvenčným generátorom. Pre každý z týchto výrazov však neexistuje jasné „viazanie" na laserové alebo rádiofrekvenčné zariadenie. Preto sa pacienti plánujúci laserovú liečbu žíl na rôznych klinikách môžu stretnúť s rôznymi názvami zákroku.

 • Endovenózna laserová koagulácia (EVLK).
 • Endovasálna laserová ablácia (EVLA).
 • Endovenózna laserová tepelná ablácia.
 • Tepelná ablácia laserom.

Mechanizmus odstraňovania žíl laserom

Laser pôsobí zvnútra cez lúmen žily. Podstatou postupu je vytvorenie plne kontrolovaného horenia steny. Tá sa „uvarí", „uzatvorí" a následne začne resorpcia, t. j. proces odstraňovania žíl je jemný.

laserový mechanizmus na odstránenie žíl

EVLT možno použiť samostatne alebo v zložitých operáciáchv kombinácii so skleroterapiou alebo miniflebektómiou.

V prvom prípade sa časť žíl „presne zataví, časť sa zlepí špeciálnym prípravkom, v druhom sa okrem zatavenia časť žíl hneď vyvedie háčikom a podarí sa.

Laserové odstránenie žíl pomáha zachrániť pacienta pred venóznou stázou, trofickými poruchami a edémom.

Mechanizmus použitia lasera je založený na tom, že pri cielenom a účinnom dopade na žilovú stenu sa okolité tkanivá prakticky nezohrievajú.

To poskytuje pacientom nasledujúce výhody:

 • Operáciu je možné vykonať ambulantne, pobyt v nemocnici nie je potrebný (okrem prípadov, keď je patológia vysoko rozvinutá a navyše je potrebné uchýliť sa k mikroflebektómii), je ľahké robiť bez rezov, chirurgický zákrok nevyžaduje šitie.
 • Môžete sa rýchlo vrátiť k bežnému životnému štýlu.
 • Existuje pomerne málo kontraindikácií (o nich budeme hovoriť nižšie).

Aké žily možno odstrániť laserom?

Bohužiaľ, nie všetky žily sa dajú odstrániť laserom. V pokročilých štádiách as niektorými anatomickými znakmi sa používa konzervatívna operácia (skalpelom).

Ktoré žily sa však dajú operovať laserom?

Je dôležité venovať pozornosť vlastnostiam priebehu žily.Laser odstraňuje len žily s lineárnym priebehom. Ak má cieva anatomicky vysokú tortuozitu, je ťažké predpovedať, ako laserový lúč prejde, a nebude možné poskytnúť hlavnú podmienku pre úspešnú realizáciu postupu - prevzatie kontroly nad oblasťou umelej popáleniny.

Pokiaľ ide o typ žíl, ktoré dobre reagujú na laserové ošetrenie, potomTie obsahujú:

 • Veľká saféna.
 • Malá saféna.
 • Ďalšie safénové žily umiestnené v hĺbke najmenej 5 mm od povrchu kože;
 • Nekompetentné perforujúce žily (t. j. žily s výrazným zhoršeným venóznym odtokom, najčastejšie žily nohy).

Indikácie a kontraindikácie pre EVLT

indikácie a kontraindikácie pre EVLK

Jedinou indikáciou pre EVLK sú kŕčové žily. Taktiež jedinou metódou, ktorú možno použiť na chirurgickú liečbu otvoreného trofického vredu, je EVLT.

Čo je typické pre štádium 1-4 kŕčových žíl?

 1. Kŕčové žily.
 2. Venózne malformácie (arteriovenózne malformácie). Fistuly, patologické fistuly medzi žilami a tepnami. Môžu byť okom neviditeľné a detekované iba mikroskopickým vyšetrením. Spojte priamo žilové a lymfatické problémy. Spôsobiť intenzívnu bolesť.

Kontraindikácie

Bohužiaľ, existujú kontraindikácie pre laserovú liečbu žíl:

 • Ischemické prejavy v noháchna pozadí obliterujúcich ochorení periférnych artérií (chronická ischémia) a akútnej ischémie dolných končatín. Najčastejšie u pacientov s aterosklerózou. Odstránenie žíl laserom v tomto prípade môže byť neúčinné. Je to spôsobené tým, že po liečbe sa potrebe kompresie nezabráni a je to na pozadí ischémie - to sú vážne riziká pre jej progresiu.
 • Laktácia. Riziká sú spojené s tým, že ženy počas dojčenia majú zvýšenú produkciu hormónov. Odborníci odporúčajú počkať na ukončenie dojčenia a až potom siahnuť po laserovom ošetrení.
 • Tehotenstvo.
 • Onkologické ochorenia.
 • Akákoľvek patológia v akútnom štádiu. Do akej miery je konkrétna exacerbácia v konkrétnom prípade kritická, určí lekár s prihliadnutím na chorobu a individuálne charakteristiky pacienta.
 • upchatie tepienkrvné zrazeniny.
 • Nehnuteľnosti a nemožnosť udržať si aktívny imidžživot pacienta po operácii.
 • Zápalový proces v oblasti nadchádzajúceho chirurgického zákrokuintervencie (s výnimkou chronických trofických vredov). Zápal môže viesť k šíreniu infekcie počas operácie a následne k sepse.

Etapy endovenóznej laserovej koagulácie

Etapa 1. Vyšetrenie lekárom, konzultácia

Je dôležité, aby ich vykonával nielen chirurg, alekvalifikovaný odborník v cievnej chirurgii, flebológ. Flebológ najlepšie rozumie znakom anatómie dolných končatín, fyziológii venózneho odtoku, patogenéze venóznej transformácie žíl, špecifikám stavu chlopní v rôznych štádiách kŕčových žíl.

Flebológovia sú cielene školení v metódach riešenia patologických refluxov v žilách. Títo lekári sú najkompetentnejší pri rozhodovaní o starostlivosti o cievne malformácie.Flebológovia, nielen „všeobecní" chirurgoviaPoskytnú vám tiež najkompletnejšie odporúčania týkajúce sa obnovy.

Etapa 2. Diagnostika. Analýzy a funkčné vyšetrenie

Čo zahŕňa predoperačné vyšetrenie?

 • Funkčné skúšky. Sú niekoľkých typov: na zistenie zlyhania perforujúcich žíl, chlopňovej insuficiencie, rozbor stavu, priechodnosť hlbokých žíl.
 • Krvný test. Dôležité je hematologické vyšetrenie, celkové a biochemické krvné testy (podrobné) Lekár si všíma najmä tieto aspekty: či má pacient podľa výsledkov rozboru latentné zápalové procesy, akú hladinu glukózy, (toto je dôležité najmä pri kŕčové žily s trofickými vredmi, keďže zvýšený cukor vyvoláva progresiu ich infekcie), hladina D-diméru (tento ukazovateľ priamo súvisí s hodnotením rizika krvných zrazenín), APTT - tromboplastínový čas (napriek tomu, že sme hovoria o minimálne invazívnom zákroku, pri manipulácii so žilami je tento ukazovateľ pre chirurga dôležitý). Tak ako pred inými chirurgickými zákrokmi na žilách sa zisťuje Rh faktor a krvná skupina, robí sa HIV test, testy na RW (syfilis), HBs (hepatitída B), HCV (hepatitída C).
 • Všeobecná analýza moču. Je dôležité vylúčiť skryté patológie, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť celkový výsledok.
 • Elektrokardiogram. Ak je to potrebné, ultrazvuk srdca. Bohužiaľ, ak má človek problémy so žilami na nohách, často je srdce mimo prevádzky. To všetko je súčasťou kardiovaskulárneho systému. Preto je posúdenie stavu srdca pre lekára mimoriadne dôležité.
 • Pre ženy - vyšetrenie u gynekológa. V niektorých prípadoch sa kŕčové žily perinea, vulvy a kŕčové žily vyvíjajú na pozadí syndrómu venóznej plejády panvových orgánov.
 • Ultrazvuk žíl a tepien(s duplexom) Jedna zo základných štúdií, ktorej výsledky sa využívajú pri liečbe. Pre lekára je dôležitá štruktúra žíl, tepien, priemer a rýchlosť krvného obehu. Liečebný režim aj rehabilitačná schéma závisia od ultrazvukového obrazu. Je to úplný obraz ciev a tepien, ktorý pomáha vytvárať kompetentný súbor opatrení na predchádzanie rizikám konkrétneho pacienta.

Keďže u pacientov s kŕčovými žilami sa často vyskytujú sprievodné ochorenia, často sa dodatočne predpisuje ultrazvuková diagnostika brušnej dutiny a panvových orgánov.

Fáza 3. Príprava deň pred a v deň operácie

 1. Depilácia nôh deň vopred.
 2. Deň pred operáciou môže pacient jesťľahké raňajky. Ak osoba užíva nejaké lieky, spravidla sa nezrušia. Ale tento aspekt je dôležité koordinovať s lekárom. Najmä ak vedľajšie účinky lieku krvácajú.
 3. Vezmite so sebou na klinikukompresné pančuchy.
 4. Označenie žíl. Na označenie žily sa používa špeciálny chirurgický marker. Obsahuje farbivo encián, rýchlo schne. Väčšina markerov, ktoré sa používajú v chirurgii, má baktericídne vlastnosti. Nakreslí sa úplná projekcia žily. Značenie sa vykonáva pod kontrolou ultrazvuku. Výsledok resetovania perforácie závisí od toho, ako profesionálne je značenie vykonané. Taktiež profesionalita značenia ovplyvňuje estetiku. V centre pozornosti nie sú len medicínske, ale aj kozmetické výsledky. Je dôležité, aby sa manipulácie vykonávali striktne v oblasti lokalizácie defektných, patologicky postihnutých ciev.
 5. Tumescenčná anestézia. Používa sa studený roztok lokálneho anestetika. V blízkosti žily sa vytvorí anestetická "spojka".
 6. Prepichnutie.
 7. Zavedenie svetlovodu do žily.
 8. EVLO priamo. Lekár zapne zariadenie a aktivuje svetlovod. Zapne sa laserové žiarenie a svetlovod sa posunie pozdĺž žily.
 9. Vytváranie kompresie. Po zákroku sa aplikuje kompresný obväz (na žilu sa fixujú špeciálne valčeky, na nohu sa navlečú kompresívne pančuchy).

Ak sa vykoná iba odstránenie laserom, potom všetky manipulácie trvajú asi 40 minút.

Ak je laserová liečba kombinovaná s miniflebektómiou, potom sa doba liečby zvyšuje: niektoré krátke časti žíl sa odstránia tenkou punkciou. Kombinácia laserového ošetrenia s mikroflebektómiou je výbornou príležitosťou na dosiahnutie pozoruhodných estetických výsledkov pri veľmi veľkých kŕčových žilách.

Ak je dôležité doplniť laserovú liečbu skleroterapiou, do množstva žíl sa vstrekne špeciálny liek. Táto kombinácia chirurgických techník je relevantná pre telangiektázie (výrazné rozšírenie malých ciev), retikulárne kŕčové žily („vaskulárna sieť").

4. fázaRegeneračný

Hlavná vec v tejto fáze je nosenie kompresných pančúch, prevencia relapsov.

Pred plánovaním laserovej liečby je dôležité oboznámiť sa s možnými komplikáciami.

Komplikácie

Existujú kozmetické a globálnejšie.

komplikácie kŕčových žíl

Menšie komplikácie

 • Bolestivosť. Mnohí pacienti nemajú žiadne bolesti bezprostredne po zákroku, ale po 5-6 dňochbolesť na 5-6 deň po lekárskych manipuláciách. Spravidla sa to stáva v prípadoch, keď pacienti ignorujú pravidlá týkajúce sa fyzickej aktivity a okamžite prechádzajú na aktívny životný štýl alebo na pozadí iných patológií.
 • Pečate.Môže sa vytvoriť v oblasti prítokov "spájkovanej" žily. Tesnenia sú neestetické a spôsobujú psychické nepohodlie, ak však tesnenia okamžite prevezmete,za mesiac a pol je problém ľahko vyriešiť. Aby to urobili, lekári upravia schému kompresie v tejto zóne. Pri správne vybraných kompresných pančuchách sa tesnenia rozpustia.
 • Pigmentácia.Vyskytuje sa v čase resorpcie žily. Problém sa nevyskytuje u všetkých pacientov, ale iba vtedy, ak sa žila nachádza blízko kože. Špeciálne ošetrenie v tomto prípade nie je potrebné.Po určitom čase pokožka vo väčšine prípadov opäť získa svoj prirodzený odtieň.. Ak sa tak nestane, pigmentácia sa eliminuje kozmetickými metódami. U pacientov, ktorí majú tesnenia pozdĺž priebehu "spájkovanej žily", sa môžu vyskytnúť dostatočne rozsiahle oblasti pigmentácie. V tomto prípade sa môžu stať "provokatérmi" hyperpigmentácie.
 • Znížená pohyblivosť nôh.Vznik "pocitu struny". Neexistuje žiadna bolesť, ale keď je noha natiahnutá, zdá sa, že k nej bola priviazaná šnúrka, lano a narúša to obvyklé činnosti v obvyklom „režime".Niekoľko týždňov po laserovej koagulácii zmizne pocit nepohodliasám za seba.
 • Edém. Častejšie - v členku, dolnej časti nohy. Problém, rovnako ako v prípade tesnení, je efektívne vyriešený opravou vzoru nosenia kompresných pančúch a ich výmenou.
 • Subkutánne krvácania (hematómy).Ak používate vstrebateľné gély, na modriny môžete za pár týždňov zabudnúť.

Veľké komplikácie

 • Zápalové procesy v tkanivách.V závažných prípadoch môže byť potrebná lieková terapia. Ale častejšie sa problém rieši zmenou vzoru nosenia kompresných pančúch.
 • Flebitída prítokov.V nohách je veľké napätie. Koža sa stáva veľmi červenou (zvyčajne v pruhoch). Teplota kože lokálne stúpa. flebitída -zriedkavá komplikácia minimálne invazívnych výkonov, ale ak sa prehlásil, odporúča sa ultrazvuková dopplerografia, angioscanning, krvné testy. Na základe týchto výsledkov sa lekár rozhodne, aké lieky pacientovi predpíše (protizápalové, lieky na riedenie krvi), či je potrebná fyzioterapia, či vymeniť kompresný úplet za tesnejší alebo menej voľný. Všetko sa určuje komplexne, no zároveň celkom individuálne.

Prevencia komplikácií

Pacientom je predpísané nosiť kompresné pančuchy. Spravidla najlepší efekt poskytujú dva páry úpletu. Najtesnejšie - ihneď po zákroku a pleteniny - s menším tlakom, aby sa zachoval účinok ošetrenia.

prevencia kŕčových žíl

Je dôležité, aby sa pri výbere kompresných pančúch zohľadňovalo nielen povedomie o značke, ale boli dodržané aj dve podmienky:

Kompresné pančuchy musia spĺňať normu RAL. V tomto prípade sú produkty starostlivo analyzované a hodnotené na úroveň kompresie, rozloženie tlaku.

Vyhodnotenie optimálnej úrovne kompresie by mal vykonávať výlučne lekár. Nezávislý výber kompresných pančúch a predpisovanie jednej alebo druhej úrovne kompresie je obrovská chyba, ktorá je plná bolesti a tesnosti. Pri sebahodnotení sa pacient často spolieha na subjektívne vnemy (niektoré pančuchy sú tesnejšie, iné menej). Ale len lekár môže objektívne posúdiť, ktorý anatomický strih a aká kompresia je pre konkrétneho pacienta optimálna.

Ak je práca dynamická alebo statická, ale musíte pracovať výlučne v stoji,po koagulácii žíl je dôležité vyhnúť sa vysokej záťaži, často meniť polohu nôh počas dňa.

Opravy sú uvedené pre kondíciu a šport. Najlepším typom cvičenia je plávanie a chôdza. Užitočná je striedavá chôdza po pätách a špičkách.

Ale strečing je to, čo prvýkrát po zákroku môže spôsobiť najväčšiu škodu. Tiež stojí za to zdržať sa skákania, behu - najmä s akceleráciou, cvičením s činkami.