Aké cvičenia je možné vykonať s kŕčovými žilami na nohách

cvičenie na kŕčové žily

Za kŕčové žily sa považuje zväčšenie žíl, a to ako do dĺžky, tak aj do priemeru, sprevádzané stenčovaním cievnej steny. Príčinou ochorenia je porušenie elasticity stien krvných ciev v dôsledku dysfunkcie cievnych chlopní. Liečba kŕčových žíl dolných končatín a iných segmentov ľudského tela pozostáva z užívania liekov a špeciálnych terapeutických cvičení.

Výhody terapeutických cvičení

cvičenia na kŕčové žily

Kŕčové žily sú ochorenie, ktoré vám bráni žiť kvalitný a plnohodnotný život. Je takmer nemožné sa ho zbaviť, ale existuje veľa spôsobov, ako zlepšiť stav krvných ciev, predchádzať exacerbáciám a komplikáciám. Patológia postihuje ženy oveľa častejšie ako mužov. Štatistiky ukazujú, že najčastejšie sa kŕčové žily vyvíjajú v produktívnom veku, po 30-40 rokoch.

Pozorovania ukázali, že ľudia, ktorí vedú sedavý spôsob života, sú vystavení riziku vzniku kŕčových žíl. Preto je hlavným nástrojom v boji proti chorobe terapeutické cvičenia. Vyvinuli ho skúsení flebológovia a angiochirurgovia. Komplex je založený na špeciálnych cvičeniach, ktoré:

 • normalizovať odtok lymfy;
 • zlepšiť celkovú fyzickú kondíciu;
 • zvýšiť vytrvalosť;
 • aktivovať arteriálny prietok krvi;
 • urýchliť krvný obeh;
 • zvýšiť vaskulárny tonus.

Sedavý spôsob života a nedostatok pohybu spôsobujú prekrvenie orgánov, najmä dolných končatín, čím sa zvyšuje tlak krvnej tekutiny na cievy, nadbytok lymfy. Pri pocitoch sa to prejavuje vo forme bolesti v nohách, ťažkostí s pohybom, opuchu. Pravidelné zaťaženie podľa špeciálne navrhnutej schémy odstraňuje nepohodlie a bolesť.

Kto ukazuje cvičenia na kŕčové žily?

terapeutické cvičenia pre kŕčové žily

Liečebné cvičenia na kŕčové žily sú indikované predovšetkým tým, ktorí už majú kŕčové žily dolných končatín diagnostikované odborníkmi. Mali by ste sa tiež zapojiť do špeciálnych gymnastických cvičení pre osoby:

 • viesť sedavý životný štýl;
 • ktorých úlohou je dlho sedieť alebo stáť;
 • mať zlé návyky;
 • uprednostňujú časté prekríženie nôh pri sedení;
 • ktorých príbuzní trpia touto chorobou.

Odborníci odporúčajú vykonávať terapeutické cvičenia od 15 do 30 minút denne. Je lepšie robiť cvičenia niekoľkokrát denne. Počas dňa by ste si tiež mali robiť každú hodinu prestávky na pohyb.

Poradte!

Jednou z najefektívnejších a cenovo dostupných variácií terapeutických cvičení je chôdza. Každý deň by sa pre zdravie ciev nôh malo urobiť aspoň 10 000 krokov.

Vlastnosti fyzickej aktivity

Negatívnym vplyvom na žily s kŕčovými žilami je nedostatok fyzickej aktivity a nadmerné zaťaženie. Nezapájajte sa do terapeutických cvičení až do vyčerpania.

Ďalším dôležitým faktorom pri terapeutických cvičeniach je oblečenie. Na gymnastiku nie je potrebné nosiť tesnú a stláčaciu uniformu. To platí najmä pre dolné končatiny. Legíny, nohavice, úzke nohavice vytvoria tlak na pokožku a stlačia krvné cievy. Vyberte si tepláky voľného strihu vyrobené z prírodných tkanín.

Pred začatím vyučovania sa určite poraďte so svojím vedúcim lekárom. Po gymnastike by ste mali navštíviť aj lekára. Stanovte si pravidlo, že raz za 2 mesiace pôjdete k flebológovi alebo angiochirurgovi. Neustále sledovanie analýz a diagnostiky vám umožní udržať patológiu pod kontrolou, identifikovať zlepšenia alebo komplikácie a korigovať ďalšie kroky.

Aké športy sa dajú robiť s kŕčovými žilami?

S kŕčovými žilami dolných končatín sú zobrazené všetky športy, ktoré nie sú spojené s náhlymi pohybmi a nadmerným zaťažením nôh. Lekári odporúčajú uprednostniť:

 • plávanie;
 • Pilates
 • tanec, nie viac ako 40 minút;
 • chôdza;
 • cyklistika;
 • beh, nie viac ako 15 minút;
 • joga.

Pri kŕčových žilách je povolený akýkoľvek šport, pri ktorom je dovolené venovať sa sedeniu alebo ležaniu na chrbte. Môžete napríklad robiť cvičenia na ruky, brucho, rozvíjať flexibilitu.

Čo nerobiť s kŕčovými žilami

Nemali by ste sa venovať športom, ktoré sú spojené so zvýšeným stresom na nohách. Ak máte kŕčové žily dolných končatín, nasledujúce cvičenia a aktivity sú pre vás kontraindikované:

 • boj;
 • krokový aerobik;
 • silové cvičenia na nohách za účelom budovania svalovej hmoty (legpress);
 • výpady dopredu a do strany;
 • drepy;
 • fitness;
 • volejbal;
 • basketbal;
 • futbal;
 • švihadlo;
 • hokej a pod.

Počas vykonávania vyššie uvedeného nenastane plná činnosť ventilov nádob. Cievne steny sú natiahnuté, chlopne nepohybujú spätný tok, v dôsledku toho nedochádza k spätnému toku krvi.

Dôležité!

Veľkú pozornosť treba venovať topánkam. Pri kŕčových žilách treba uprednostniť kvalitné tenisky alebo športové papuče so vzduchovou podrážkou.

Hlavná sada cvičení pre všetky typy chorôb

Všeobecný komplex terapeutických cvičení, vyvinutý vysokokvalifikovanými flebológmi, je vhodný pre všetky typy kŕčových žíl. Na hodiny si pripravte protišmykovú podložku, pohodlnú uniformu a špeciálnu obuv. Základné cvičenia:

 1. Z polohy na chrbte musíte pritiahnuť jednu nohu k hrudníku a zovrieť ju pod kolenný kĺb. Nasleduje stiahnutá končatina, narovnanie a zmrazenie na niekoľko sekúnd. Spustite opatrne. Urobte to isté s druhou nohou.
 2. Z polohy na chrbte zdvihnite obe nohy, držte ich rovno niekoľko sekúnd. Potom sa ohnite v kolenách a znova sa narovnajte. Zostaňte v tejto polohe. Spustite obe nohy a po 3-4 sekundách zopakujte cyklus znova.
 3. Z polohy na chrbte zdvihnite nohy do pravého uhla a vykonávajte rotačné pohyby chodidla striedavo s každou končatinou. Cvičenie by sa malo vykonávať v smere a proti smeru hodinových ručičiek.
 4. Z polohy na chrbte zdvihnite nohy do pravého uhla, na niekoľko sekúnd ich zafixujte a intenzívne pracujte s prstami na nohách.
 5. Z polohy na chrbte zdvihnite nohy do pravého uhla a robte pohyby nohami, natiahnite ponožky a pritiahnite ich k sebe. Taktiež chodidlá by mali byť otočené do strany – dovnútra a von.
 6. V sediacej polohe na stoličke je potrebné narovnať nohy a pohybovať nohami v rôznych smeroch, ako aj kruhové pohyby v jednom a druhom smere.
 7. Z polohy ležiacej na chrbte alebo na bruchu je potrebné tlačiť ruky natiahnuté pozdĺž tela k nohám a striedavo zdvíhať rovnú nohu čo najvyššie. V najvyššom bode končatinu na niekoľko sekúnd zafixujte a jemne spustite.
 8. Zo stojacej polohy pri nádychu zdvihnite horné končatiny, roztiahnite ich od seba, nakloňte telo dopredu a jednu nohu na rozdiel od chrbta. Nakreslite "lastovičku".
 9. Zo stojacej polohy sa prevaľujte od päty k špičke a späť, plynulo prenášajte telesnú hmotnosť.
 10. Kráčajte po miestnosti striedavo na pätách alebo na špičkách po dobu 15 minút.

Všetky cvičenia priaznivo pôsobia na stav ciev, prietok krvi a lymfy. Každý z nich by sa mal opakovať 10-15 krát. Je lepšie, ak nájdete príležitosť vykonať celý komplex aspoň 2 krát denne.

cvičenie na kŕčové žily

Cvičenie na nohy

Terapeutické cvičenia na kŕčové žily dolných končatín zahŕňajú uvoľnenie krvných ciev, aktiváciu prietoku krvi a lymfy:

 1. V polohe na chrbte položte pod nohy veľký vankúš alebo niekoľko malých. Uistite sa, že nohy sú vo vodorovnej polohe a odchyľujte ich od vodorovnej roviny podlahy o 20 stupňov. Uvoľnite sa v tejto polohe.
 2. Z polohy na chrbte na podlahe ohnite dolné končatiny a oprite päty o podlahu. Ruky sú natiahnuté pozdĺž tela a ležia na chrbte, na bokoch. Počas nádychu zdvihnite horný koniec trupu a posaďte sa. Pri výdychu si pomaly a jemne ľahnite.
 3. Z polohy na chrbte s rukami natiahnutými pozdĺž tela zdvihnite obe nohy o 20 stupňov a potom podlahu s vankúšom vloženým medzi chodidlá. Pri výdychu znížte nohy.
 4. Z polohy na chrbte sa zamerajte na horný ramenný pletenec a chodidlá. Počas nádychu zdvihnite zadok a spodnú časť chrbta z podlahy, na niekoľko sekúnd zmrazte a pri výdychu sa spustite.
 5. Z polohy na chrbte musíte natiahnuť ruky pozdĺž tela, ohnúť nohy v kolenách a položiť ich na podlahu. Potom vtiahnite a vystrčte žalúdok, zhlboka sa nadýchnite a vydýchnite.

Každé cvičenie by sa malo vykonať najmenej 15 krát. Pravidelným cvičením predídete komplikáciám a zlepšíte kvalitu žíl.

Cvičenie rúk

Na zníženie nepohodlia s kŕčovými žilami a zlepšenie stavu krvných ciev vykonajte nasledujúci súbor terapeutických cvičení:

 1. V polohe na chrbte by ste mali zdvihnúť predĺžené rovné dolné a horné končatiny do pravého uhla. Vydržte v pozícii niekoľko sekúnd s rovnomerným hlbokým dýchaním. Rukami a nohami traste 2-3 minúty vo zvýšenej polohe.
 2. V stoji musíte dať dlane za hlavu a zložiť ich do zámku na zadnej strane hlavy. Vykonajte hladké obraty tela doprava a doľava.
 3. V stojacej polohe musíte natiahnuť ruky dopredu rovnobežne s podlahou a zovrieť dlane do pästí. Vydržte v pozícii niekoľko sekúnd a roztiahnite prsty čo najviac.
 4. Z polohy na chrbte zdvihnite jednu ruku nahor, pričom druhou rukou držte odpor, pričom zvierajte zápästie dvíhajúcej sa končatiny. Urobte to pre obe ruky.
 5. Zo stoja zdvihnite vystreté ruky a silno zatnite prsty v päste a uvoľnite ich. Bežte aspoň 80-krát.

Každé cvičenie by sa malo vykonať najmenej 15-20 krát. Najväčší účinok budú mať terapeutické cvičenia, ktoré budete vykonávať najmenej 2 krát denne.

Užitočné!

Veľký význam v stave žíl majú zlé návyky, najmä fajčenie. Vzdajte sa cigariet, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú stav vašich ciev.

Cvičenie pre malú panvu

Pri kŕčových žilách v malej panve by sa mal vykonať súbor cvičení zameraných na odstránenie preťaženia:

 1. Z polohy na chrbte zdvihnite nohy ohnuté v kolenách a vykonajte cvičenie „bicykel". Uistite sa, že spodná časť chrbta je pritlačená k podlahe. Vykonajte simulovanú jazdu na bicykli jedným a druhým smerom. Nohy otáčajte aspoň 3 minúty jedným smerom.
 2. Z polohy na chrbte natiahnite ruky pozdĺž tela, zdvihnite vystreté nohy o 20-25 stupňov nad podlahu a vykonajte cvičenie s horizontálnymi nožnicami.
 3. Z polohy na chrbte natiahnite ruky pozdĺž tela, zdvihnite predĺžené nohy o 40-55 stupňov nad povrch podlahy a vykonajte cvičenie „vertikálne nožnice".
 4. Z polohy na chrbte je potrebné zamerať sa na hlavu a lopatky. Pri vdýchnutí by ste mali zdvihnúť nohy a odtrhnúť zadok od podlahy - vykonajte brezový postoj. Podoprite si spodnú časť chrbta rukami. Nohy držte vystreté v pravom uhle k podlahe a ohnite sa v kolenách.
 5. Zo stojacej polohy by mali byť nohy roztiahnuté širšie ako ramená. Narovnajte chrbát, pri nádychu by ste sa mali pomaly spúšťať do polodrepu bez toho, aby ste dosiahli stehná rovnobežne s podlahou. Upevnite sa v tejto polohe na niekoľko sekúnd. Pomaly zaujmite východiskovú pozíciu.
 6. Zo sediacej polohy na podlahe je potrebné klásť dôraz na ruky natiahnuté dozadu. Jedna noha musí byť ohnutá v kolene a druhá noha narovnaná s maximálnou amplitúdou by mala byť zdvihnutá.

Všetky cvičenia sa musia vykonávať v množstve 15-20 opakovaní.

Dodatočné cvičenia

Bez ohľadu na umiestnenie kŕčových žíl niekoľkokrát vykonajte komplex, ktorý prispieva k celkovému posilneniu žilových ciev:

 1. Zo stojacej polohy sa prevaľujte od špičky k päte a prenášajte váhu tela. Nerobte náhle pohyby, zhlboka a rovnomerne dýchajte, udržujte rovnováhu. Urobte aspoň 30 roliek.
 2. V stojacej polohe kráčajte na mieste bez zdvíhania prstov, striedavo dvíhajte päty a prenášajte váhu tela z jednej nohy na druhú. Vykonajte aspoň 30 cvičení.
 3. V stojacej polohe sa nadýchnite, stiahnite ramená dozadu, snažte sa spojiť lopatky a vystrčte hrudník. Pri výdychu vráťte ramená dopredu a znížte hlavu k hrudníku. Cvik vykonajte pomaly aspoň 15-20 krát.
 4. Zo stojacej polohy sa nadýchnite, zdvihnite rovné ruky nahor a natiahnite sa na prsty na nohách. Zmrazte na niekoľko sekúnd a pomaly sa spúšťajte dole. Opakujte aspoň 15-20 krát.
 5. V akejkoľvek polohe napínajte a uvoľňujte gluteálne svaly. Zmrazte na niekoľko sekúnd pod napätím. Urobte niekoľko sérií denne. Počet opakovaní naraz je najmenej 15-20.

Tieto cvičenia nezaberú veľa času, ale slúžia ako výborný nástroj na aktiváciu toku lymfy a venóznej krvi.

Cvičenie na prevenciu kŕčových žíl

Akejkoľvek chorobe je lepšie predchádzať, ako ju liečiť. Ak ste rizikový alebo máte všetky predpoklady na vznik kŕčových žíl, začnite s preventívnym cvičením vopred:

 1. V polohe na chrbte natiahnite ruky pozdĺž trupu. Zdvihnite narovnané nohy na nízku stoličku. Striedavo ťahajte palec nohy smerom k sebe. S každou nohou urobte aspoň 15-20 opakovaní.
 2. V polohe na chrbte natiahnite horné končatiny pozdĺž tela, zdvihnite narovnané nohy a roztiahnite ich čo najviac do strán. Vykonajte rotačné pohyby chodidiel von a najmenej 15-20 krát v každom smere.
 3. V ľahu na chrbte natiahnite rovné ruky pozdĺž tela. Zdvihnite rovné nohy na 45 stupňov a roztiahnite ich. Vykonajte kruhové pohyby s nohami ohnutými v kolenách dovnútra a von. Vykonajte 15-20 opakovaní.
 4. Z polohy na chrbte pri nádychu zdvihnite narovnané nohy. Zdvihnite zadok z podlahy a pomôžte si rukami opraviť spodnú časť chrbta. Uistite sa, že vaše nohy sú kolmo k podlahe. Rozkročte nohy do strán a kývajte sa doľava a doprava a dopredu a dozadu. Udržujte rovnováhu.

Počas dňa urobte z času na čas niekoľko ľahkých poskokov po prstoch. Potom si dajte pauzu a skočte znova.

Ďalšie spôsoby liečenia choroby

Ako ďalšie odporúčania pre kŕčové žily lekári odporúčajú komplexný prístup k problému:

 • upravte stravu, pridajte do menu zeleninu, ovocie, ryby a morské plody;
 • odmietnuť zlé návyky;
 • vyberte si pohodlné spodné prádlo, ktoré neobmedzuje pohyb;
 • nosiť kompresné pančuchy, pančuchy, pančuchy;
 • robiť terapeutické cvičenia;
 • chodiť každý deň;
 • ísť plávať;
 • ísť na lymfodrenážnu masáž.

Existuje aj množstvo ľudových metód na liečbu kŕčových žíl.

masáž chodidiel na kŕčové žily

Masáž

Masáž kŕčových žíl dolných končatín by mal vykonávať kvalifikovaný odborník. Ide o schému pohybov po masážnych líniách, zrýchľuje tok lymfy a zlepšuje činnosť ciev. Ak nemáte možnosť navštíviť kurz masáže v zdravotníckom zariadení, vykonajte manipuláciu sami doma, pričom si pamätajte na niekoľko pravidiel:

 1. Všetky pohyby by mali smerovať do lymfatických uzlín. Napríklad, ak masírujete nohu pod kolenom, vykonajte všetky prechody z dolnej časti nohy na patelu. Práve pod ním sa koncentruje lymfatická uzlina.
 2. Netlačte príliš silno. Upravte silu lisovania, nedovoľte, aby sa nádoby privreli.
 3. Na kŕčové žily používajte masážne krémy alebo masti.

Ľahká masáž chodidiel na konci pracovného dňa priaznivo pôsobí na celkovú pohodu, rozprúdi lymfu a zmierni únavu.

Diéta

produkty na kŕčové žily

Diéta pre kŕčové žily obsahuje všeobecné zásady správnej výživy:

 • vylúčiť vyprážané, solené, údené;
 • obmedziť príjem soli;
 • vypite aspoň 1, 5 litra čistej pitnej vody;
 • jesť zeleninu a ovocie denne;
 • obohaťte svoj jedálny lístok o jedlá z rýb;
 • jesť cereálie ráno;
 • vzdať sa múky, sladkého, živočíšnych tukov, margarínu;
 • uprednostňujte chudé mäso - morčacie, kuracie, králičie, hovädzie, teľacie;
 • dusíme alebo varíme jedlo.

Okrem vyváženej stravy si spolu s lekárom vyberte aj vitamínový komplex. Je dôležité znížiť hmotnosť, ak je ďaleko od normálu. Zvýšený tlak na žily spôsobí komplikácie.

etnoveda

Ako pomôcka pri liečbe kŕčových žíl existujú ľudové recepty, ktoré sa osvedčili pozitívne:

 1. Masti z dreviny, pagaštanu, skorocelu, paliny, kapusty, Kalanchoe, vŕbovej kôry. Na prípravu vezmite jednu z rozdrvených surovín, zmiešajte s 300 ml rastlinného oleja a zahrievajte vo vodnom kúpeli 15 minút. Zmes ochlaďte a preceďte. Pre hustotu pridajte do produktu živočíšny tuk. Denne mačte drogu na nohách.
 2. Tinktúra z Kalanchoe. Vezmite nasekanú bylinku a zalejte ju lekárskym liehom v pomere 1 ku 1. Zmes nechajte 2 týždne na tmavom a chladnom mieste. Potom denne večer vtierajte do pokožky od podkolenia po kolená.
 3. Jablčný ocot. Do dolných končatín treba vtierať obyčajný 9% jablčný ocot. Produkt je bohatý na vitamíny a minerály potrebné pre cievy. Účinne zmierňuje opuchy a zlepšuje krvný obeh.
 4. Medový zábal. Prírodný med sa aplikuje na pokožku nôh a obalí sa polyetylénom. Užitočné zložky medu majú priaznivý vplyv na stav krvných ciev. Doba expozície od 2 hodín.
 5. Komprimuje z listov kapusty. Účinnosť kapusty proti zle sa hojacim ranám, zápalom kože a žíl je už dávno overená. Naneste na nohy a zaistite lepiacou fóliou. Môžete nechať aspoň 2 hodiny alebo nechať produkt cez noc.
 6. Jódové siete. Na nohách sa pomocou vatového tampónu nakreslí obyčajným lekárskym jódom sieťka. Nástroj zlepšuje stav zapálených žíl.

Pozor!

Na prípravu ľudových prostriedkov namiesto lekárskeho alkoholu môžete použiť vodku.

Nespoliehajte sa len na tradičné metódy liečby. Je potrebné zvoliť liečbu s lekárom.

Kontraindikácie fyzioterapeutických cvičení na kŕčové žily

V patológii nemôžete preťažiť nohy. Fyzikálne komplexy sú navrhnuté tak, aby odstránili bolesť a zlepšili stav žíl. Mali by ste sa zdržať terapeutických cvičení, keď:

 • exacerbácia kŕčových žíl;
 • zhoršenie stavu po cvičení;
 • choroby, ktoré nie sú spojené s kŕčovými žilami.

Akékoľvek nepohodlie treba hlásiť lekárovi. Len spolu s odborníkom si môžete vybrať správnu liečbu.

Záver

Pri liečbe kŕčových žíl je dôležité zaujať komplexný prístup k problému. Okrem liekovej terapie vykazujú terapeutické cvičenia vysokú účinnosť. Úspešnosť cvičení závisí od pravidelnosti a výpočtu záťaže. Pravidelne navštevujte svojho lekára, aby ste sledovali výsledky.